Nost ar sabojāto alfabētu

Latviešu valodas alfabēts, kas, kā vispārzināms, palienēts no latīņu alfabēta un pašlaik sastāv no 33 burtiem, ir neglābjami sabojāts. Par nelietojamiem ir atzīti burti Z un V, bet šodien Tv4 studija vēstīja par vēl kādiem turpmāk nelietojamiem burtiem, skaitā 5 vai 6, kas apzīmēja visādas kaitīgas parādības, bet es uztraukumā tos vairs neatceros. Nav šaubu, ka nelietojamo burtu skaits vēl augs. Es, piemēram, nesaprotu, kāpēc mēs neatsakāmies no burta K, ar kuru sākas vārds KRIEVS. Ko lai dara tie, kam uzvārdi sākas ar sliktiem burtiem, tie, kam, nedod dieviņš, uzvārds ir Krievs vai Krieviņš? Nesaprotu, ko darīs pats Volodimirs Zeļenskis – viņa iniciāļi tak ir VZ!!

Tas, ko es no savas puses varu ieteikt, ir – latviešiem steidzīgi pāriet atpakaļ uz gotisko alfabētu jeb tā saukto fraktūru. Mēs to pazīstam ar apzīmējumu vecā druka. Tas atrisinātu visas problēmas. Vēl ir otra izeja. Mēs varētu radīt paši savu nacionālo alfabētu. Ir tak tik daudz cilvēku, kas nodarbojas ar senču rakstu zīmēm. Nu viņi varētu likt lietā savus pētījumus, un tik daudz kā kādas 33 rakstu zīmes viņi tak spētu uzradīt. Tad tikai nākamajos gadsimtos būtu jāstrādā, lai visu esošo literatūru pārdrukātu jaunajās rakstu zīmēs, toties tās būtu jaunas, svaigas un nebojātas un nekaitīgas.

Iesaku ķerties pie darba nekavējoties, tas nemaz nebūs tik viegli.

Pie viena varētu parunāt par vēl vienu problēmu. Mēs tagad saprotam, ka visu mūžu esam izrunājuši nepareizi gandrīz visu Ukrainas pilsētu un apdzīvotu vietu nosaukumus, un tagad jāveic nopietnais izpētes darbs pareizo, nevainojamo nosaukumu atrašanā, un te nu es sāku domāt – varbūt latviešu valodai vairs nepietiek ar 33 burtu alfabētu un vēl ir jāatveido kādas līdz šīm nelietotas skaņas, un līdz ar to vajadzēs jaunus papildus burtus. Tā gandrīz vai šī problēma jārisina vēl pirms jaunā alfabēta radīšanas. Bet -–kamēr viss šis nav beidzies, mēs jau arī nevaram droši zināt, vai neradīsies vēl kāda valsts, kuras vietvārdus līdz šim esam vieglprātīgi šā un tā nosaukuši, bez jebkādiem starptautiski atzīstamiem principiem. Par to nekad nevaram būt droši, jo esam bijuši šajā ziņā ļoti vieglprātīgi. Vai pats vārds UKRAINA tiek izrunāts un rakstīts atbilstoši ukraiņu valodas noteikumiem? Es nezinu, es to valodu neprotu.

Un vēl ir viena lieta. Vai nevajadzētu radīt plašu komisiju, kas uzņemtos izpētīt, kā tās citas tautas un valstis izrunā un raksta Latvijas vietvārdus. Man tādas aizdomas, ka tur varētu pavērties baisa aina. Mums būtu visas tiesības pieprasīt, lai viņi tos dēvē skaidrā un gaišā latviešu valodā, ar saviem alfabētiem lai paši tiek galā.

Rūpēs par alfabētu, politiku un gramatiku…

Pierakstīts 2022. gada 3. maijā

Līdzīgi